W sobotę 23 czerwca członkowie naszej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 PSK z Grajewa pojechali do twierdzy Modlin. Nie był to jednak wyjazd turystyczno-rekreacyjny, gdyż korzystając z zaproszenia Piotra Kościńskiego z Fundacji Lelewa wzięliśmy udział w zdjęciach do filmu „Obrona Grodna 1939 – Krew na bruku” w reż. Roberta Miętusa. Ten fabularyzowany dokument będzie opowiadał o bohaterskiej obronie Grodna przed Rosjanami we wrześniu 1939 r. Odtwarzaliśmy sylwetki kawalerzystów, zaś nasze dziewczęta sanitariuszek z Przysposobienia Wojskowego Kobiet z okresu IX 1939 r.
Udział w tym wydarzeniu był dla wszystkich kolejnym, niezwykle interesującym doświadczeniem. Mieliśmy możliwość aktywnego udziału i podpatrzenia „od kuchni” procesu powstawania produkcji filmowej. Okazało się, że aktorstwo, to jednak ciężka praca. Długie okresy oczekiwania na udział w kolejnych scenach, a następnie wielokrotne ich „duble”, potrafią naprawdę zmęczyć, tym bardziej jeśli nie jest się zawodowym aktorem. Nagrodą była za to przyjazna atmosfera ekipy filmowej i niezwykła sceneria twierdzy Modlin. Część ujęć kręcona była w miejscach, w których powstawały już produkcje filmowe m.in. „C.K. Dezerterzy”.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i mile spędzony czas. Premiera filmu ma się odbyć jeszcze w tym roku. Mamy nadzieje, że uda nam się zaprezentować go również w Grajewie.
Grupy rekonstrukcyjne które brały udział w produkcji filmu:
GRH9PSK z Grajewa
Towarzystwo Miłośników Historii Wojskowości – Kalina Krasnaja
CSP KOP z Osowca
GRH Kampinos
GRH Ludności Cywilnej
GRH Bemowo
SH Na Posterunku
i inni