„Poznać pana po cholewie
To dziewiąty pułk w Grajewie.
Lance do boju, szable w dłoń,
Bolszewika goń, goń, goń…”

Grajewski LIM-ek powrócił – podsumowanie projektu

Jednym z punktów obchodów Święta 9 Pułku Strzelców Konnych w dniu 20 czerwca w Grajewie był „Piknik z LIM-kiem”. Został on zorganizowana przy współpracy Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK oraz Grajewskiej Izby Historycznej i była zwieńczeniem 16 miesięcznych prac nad remontem samolotu SBLim-2A o numerze bocznym 3303.
Projekt renowacji samolotu wyszedł od członków GRH 9 PSK i dzięki współpracy z GIH oraz wsparciu nieformalnej Grupy „Ratujemy Grajewskiego Limka” udało się przywrócić świetność temu eksponatowi. Przez te 16 miesięcy przepracowaliśmy ponad 2 tys. roboczogodzin, przejechali ponad 7 tys. kilometrów szkoląc się z zakresu renowacji samolotów, poszukując części oraz materiałów potrzebnych do wykonania prac. W czasie renowacji zużyliśmy ponad 50 kg preparatu do usuwania powłok lakierniczych, ok. 30 litrów farb i podkładów, odkręciliśmy i przykręciliśmy setki śrub, połamaliśmy kilkanaście kluczy i śrubokrętów oraz wypiliśmy hektolitry kawy. Szukając materiałów zgromadziliśmy około 500 zdjęć i schematów oraz kilkaset stron instrukcji serwisowych równocześnie zrobiliśmy ponad tysiąc zdjęć dokumentujących naszą pracę. Większość prac fizycznych przy samolocie wykonali członkowie GRH, ale jego remont nie byłby możliwy bez wsparcia ponad 30 osób, którzy zaangażowali się w realizację projektu. Osoby z tej grupy wspierały nas swoją wiedzą, materiałami oraz elementami wyposażenia samolotu ze swoich własnych kolekcji. Osobiście najwięcej czasu i pracy w realizację projektu włożyli jednak Maciej Marciniak i Wojciech Niebelski, bez ich zaangażowania i poświęcenia renowacja grajewskiego LIM-ka nie byłaby możliwa.
W momencie rozpoczęcia naszych prac założyliśmy Facebook’owy fanpage, który w chwili obecnej obserwuje stale ponad 1900 osób, w tym fani z takich krajów jak Tajlandia, Japonia, Argentyna czy Papua Nowa Gwinea ! Nasze posty były tłumaczone na ponad 30 języków, a w kulminacyjnych momentach ich docieralność przekraczała ponad 30 tys. osób. W międzyczasie dwukrotnie odwiedziła nas ekipa programu „Było nie minęło…” z Adamem Sikorskim, która zrealizowała program o naszych pracach. Nasze prace były również wielokrotnie opisywane na łamach prasy lokalnej, ogólnopolskiej, czy Radiu Białystok. Poza kampanią w Internecie, dzięki pomocy firmy „Eko-Druk” udało nam się wydać broszurę opisującą nasz projekt, historię tych samolotów w Polskim Lotnictwie oraz historię naszego LIM-ka.
Cały remont udało się zrealizować dzięki pozyskanym sponsorom, dobrowolnym wpłatom naszych fanów oraz Grajewskiej Izbie Historycznej. Część środków pozyskaliśmy również ze sprzedaży okolicznościowych gadżetów i broszurki. W sposób szczególny dziękujemy jednak wsparciu udzielonemu przez firmę „Eko-Dom”, która udostępniła nam pomieszczenia, narzędzia oraz wiedzę i doświadczenie swoich pracowników. Dziękujemy za każdą przekazaną złotówkę i obiecujemy, że informacja o każdym darczyńcy i sponsorze znajdzie się przy odnowionym LIM-ku.
Piknik w dniu 20 czerwca był zwieńczeniem i pierwszą publiczną prezentacją końcowego efektu naszych prac. Przygotowaliśmy głównie atrakcje dla najmłodszych, ale i starsi mogli znaleźć coś dla siebie. Nie zabrakło zabaw związanych z naszym samolotem i lotnictwem, które poprowadził „Wodzirej band”. Każdy chętny miał też okazję zasiąść w kabinie samolotu i chociaż przez chwilę poczuć się jak pilot albo nawigator. Trochę starsi korzystali z możliwości porozmawiania z naszymi gośćmi honorowymi Panami Edwardem Szymlą i Janem Chumskim, którzy w czasie swojej służby w wojsku byli mechanikami lotniczymi i opiekowali się właśnie naszym samolotem. Była to dla nich sentymentalna podróż, ponieważ po raz kolejny mogli zasiąść w kabinach tego samolotu i poczuć się jak kilkadziesiąt la temu, kiedy spędzali przy nim całe dni w trakcie swojej służby.
Cała akcja „Ratujemy Limka” była jak dotąd największym projektem, jaki przygotowała i zrealizowała nasza grupa. Projekt oficjalnie zakończyliśmy w niedzielę 21 czerwca, kiedy to postawiliśmy samolot na swoim pierwotnym miejscu, by nadal mógł cieszyć oczy mieszkańców Grajewa jak i miłośników lotnictwa z całego kraju. W chwili obecnej grajewski SB LIM2A nr 3303 jest jednym z najlepiej odrestaurowanych tego typu samolotów w kraju.

Facebook
Twitter
Email
Inne aktualności
W 106-tą rocznicę Odzyskania Niepodległości członkowie Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK wraz z grupą rekonstrukcyjną, wzięli udział w uroczystościach rocznicowych zorganizowanych...
W dniu 18.10.2024 Święto Pułkowe wróciło do Zespołu Szkół nr 2 im. 9 PSK. Mamy nadzieję, że co roku będzie...
W dniach 21 – 22.09.2024 Towarzystwo Przyjaciół 9PSK razem z Grajewskim Centrum Kultury zorganizowało weekend modelarski. Podczas pierwszego dnia wystawy...
Jak co roku nasza delegacja wzięła w w uroczystościach związanych z obchodem 85 rocznicy bitwy 9 PSK pod Domanowem zorganizowanych...
W 80-tą rocznicę 8 września, niedaleko Leśniczówki Grzędy, pod pomnikiem poświęconym poległym w tej pamiętnej bitwie, spotykali się ludzie którzy...