8 maja 1945 roku to dzień uznawany za koniec II wojny światowej w Europie. Podczas gdy w Berlinie Niemcy podpisywały akt bezwarunkowej kapitulacji, a w powietrzu rozlegały się strzały na wiwat, to w Grajewie rozlegały się strzały, których efektem było krótkotrwałe wyzwolenie Grajewa spod władzy komunistów.
W ramach przypomnienia o tych wydarzeniach w dniu 8 V 2022 r. Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK wspólnie z Grajewskim Centrum Kultury przygotowało widowisko plenerowe akcji rozbicia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Grajewie, które miało miejsce nocą z 8/9 V 1945 r. Ponad 25 rekonstruktorów, przedstawiło rekonstrukcję wydarzeń sprzed 77 lat. Przez około 20 minut fragment ulicy Traugutta przypominał jedną z grajewskich ulic z 1945 r.
Licznie zebrana publiczności gromkimi oklaskami nagrodziła wysiłek rekonstruktorów starających się wiernie odtworzyć te mroczne czasy.
W inscenizacji wzięli udział członkowie: GRH Johannisburg z Pisza, GRH Ostprussen z Lidzbarka Warmińskiego, GRH 9 PSK z Grajewa oraz grupa teatralna przy Grajewskim Domu Kultury. Nasza grupa wzięła również udział w oficjalnych uroczystościach zakończenia II światowej w Europie, które odbyły się o godz. 10:00 pod Pomnikiem Niepodległości w Grajewie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wydarzenia tamtej nocy zostały uwiecznione pamiątkową tablicą na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Wszystkim uczestnikom rekonstrukcji dziękujemy za zaangażowanie i udział w inscenizacji oraz realizm odtwarzanych postaci. Podziękowania należą się również mieszkańcom ulicy Traugutta za otwartość i przychylność oraz Urzędowi Miasta Grajewo za udzielone wsparcie finansowe.