29.08.2015 r. – Rekonstrukcja pod Mławą

W minioną sobotę, po raz ósmy odbyła się rekonstrukcja obrony Pozycji Mławskiej. Inscenizacja ta jako jedna z niewielu, odtwarzana jest na bazie istniejących fortyfikacji z okresu walk wrześniowych. Jak co roku o tej porze, na pola w okolicy Uniszek Zawadzkich, zjeżdżają się miłośnicy rekonstrukcji walk z okresu września 1939 roku.
Jest to jedna z największych rekonstrukcji wojskowych w Europie a na pewno największa w Polsce. Na to zaszczytne miano zasługuje nie tylko dlatego, że bierze w niej udział duża liczba rekonstruktorów (w tym roku ok. 350), ale na uznanie zasługuje również obecność niezliczonej ilości sprzętu wojskowego.

W tym roku były to między innymi: dwa czołgi niemieckie Pz II, jeden czołg Pz I, polska tankietka TKS, dwa samochody pancerne Kfz 13,trzy samoloty, cztery konie pod siodło, osiem w zaprzęgach, cztery wozy i bryczki, biedka łączności, 15 karabinów maszynowych i rkm, 3 działka Bofors i 1 PAK 36/37, 2 armaty salutowe i kilkanaście rowerów. Do tego dochodzi profesjonalna pirotechnika: czyli 200 wybuchów, 120 karabinów powtarzalnych, 6000 sztuk amunicji oraz prace saperskie: 50 wkopanych szyn, kilkaset metrów drutu kolczastego, 4 wybudowane budynki. Nad całością czuwało 10 osób zarządzających polem bitwy i 4 niezależne systemy łączności – pirotechników, pola bitwy, broni pancernej i lotniczy.
Całość zamykają – niepowtarzalna atmosfera, dająca się odczuć na każdym kroku gościnność miejscowych władz samorządowych oraz oglądająca z wielkim zaciekawieniem to widowisko, kilkudziesięciotysięczna widownia, która pomimo że jest to już VIII edycja bitwy, przybywa na tą imprezę całymi rodzinami. Oprócz wspaniałego widowiska, w tym samym miejscu odbywa się wielki Piknik Militarny, gdzie można było zapoznać się z współczesnym polskim sprzętem wojskowym. Nie zabrakło również różnego rodzaju stoisk handlowych – głównie o ”zabarwieniu„ militarnym.
W całym tym wydarzeniu, korzystając z zaproszenia Fundacji Polania Militaris z Warszawy, już po raz drugi wzięła udział grajewska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych. Grupa nasza zaprezentowała replikę samochodu pancernego Kfz 13 oraz oddział obrony przeciwlotniczej uzbrojony w ckm i dwa rkm-y. W inscenizacji udział wzięły również dziewczyny z sekcji Przysposobienia Wojskowego Kobiet, które dzielnie wspomagały wycofującą się „ludność cywilną”.
Niezapomniane klimaty tej imprezy, przypominające atmosferę tamtych dni wrześniowych, powodują, że chce się tu wracać.

 

Do zobaczenia za rok
D-ca polowy GRH 9 PSK

GALERIA