28.06.2015 r. – Rekonstrukcja w Czerwonym Borze

Na początku lata 1944 roku w lasach Czerwonego Boru, pomiędzy Łomżą a Zambrowem, stoczona zastała krwawa bitwa z udziałem Wehrmachtu i oddziałów Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Narodowej Organizacji Wojskowej. Była to największa bitwa partyzancka w tym regionie podczas okupacji niemieckiej. W starciu tym zginęło 200 Niemców a około 300 zostało rannych. W zaciętych walkach, podczas próby wyrwania się z okrążenia, bohaterską śmiercią poległo 69 partyzantów z kapitanem Antonim Kozłowskim ps. „Biały” na czele.
Dla upamiętnienia tych tragicznych dni Fundacja „Niezapomniani”, Fundacja Studencka „Młodzi – Młodym”, Grom Grup, Regionalna Izba Historyczna przy Miejskim Ośrodku Kultury Zambrowie oraz Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej zorganizowali Piknik Historyczny na którym obok II Zlotu Pojazdów Wojskowych, najważniejszym punktem programu była inscenizacja poświęcona pamięci kapitana „Białego” i jego żołnierzy.

Przedstawiła ona jeden z epizodów jaki odegrał się 71 lat temu, podczas prób przebicia się partyzantów przez niemiecką obławę. Sceny walk, przepełnione dużym realizmem, odtwarzało siedem grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Gospodarz tego regionu – Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Narew”, do udziału w tej rekonstrukcji zaprosił również grajewską GRH 9 PSK, a jej dowódcy polowemu zaproponował wcielenie się w postać kapitana „Białego”. GRH z Grajewa zaprezentowała w tym widowisku również swój historyczny sprzęt wojskowy: samochód pancerny Kfz 13 i dwa motocykle.
Kilka tysięcy mieszkańców Łomży, Zambrowa i okolic , mogło oglądać kunszt rekonstruktorski tych niecodziennych pasjonatów historii a licznie zgromadzona młodzież z zapartym tchem podziwiała zmagania obydwu zwalczających się stron. Sądząc po reakcjach na te wydarzenia oraz niezliczonej ilości pytań zadawanych przez młodych ludzi i kierowanych do rekonstruktorów, możemy śmiało powiedzieć, że mamy do czynienia z nowoczesnym patriotyzmem, który jest w obecnych czasach zjawiskiem nowym i coraz bardziej zauważalnym.

GALERIA