08.05.2015 r. – 70. rocznica rozbicia PUBP w Grajewie

8 maja 1945 roku to dzień uznawany za koniec II wojny światowej w Europie. Podczas gdy w Berlinie Niemcy podpisywały akt bezwarunkowej kapitulacji, a w powietrzu rozlegały się strzały na wiwat, to w Grajewie rozlegały się strzały, których efektem było krótkotrwałe wyzwolenie Grajewa spod władzy komunistów.
W dniu 8 V 2015 r. Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK wspólnie z Grajewską Izbą Historyczną i Białostockim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowało obchody 70. rocznicą tych wydarzeń. Pierwszą ich częścią była przygotowana przez naszą GRH 9 PSK rekonstrukcja akcji rozbicia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Grajewie. Odbyła się ona na jednej z grajewskich ulic i przyciągnęła sporą ilość publiczności. Wzięli w niej udział także członkowie zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych: GRH Garnizon Suwałki, Grupa Historyczna  „Niepodległość” z Warszawy, GRH XVI Obwodu NZW „Mazowsze – Orzeł – Tęcza” z Ostrołęki oraz członkowie grup teatralnych MDK w Grajewie.

Z kolei o godz. 13:30 w Grajewskiej Izbie Historycznej rozpoczęła się konferencja naukowa. W jej trakcie referaty wygłosili. dr Waldemar BRENDA, dr hab. Krzysztof SYCHOWICZ, dr Tomasz DUDZIŃSKI, dr Marcin ZWOLSKI, dr hab. Małgorzata GRUPA. Licznie zebranej publiczności została także zaprezentowana najnowsza publikacja naszego Towarzystwa (wydana wspólnie z IPN o/Białystok) pt: „Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Grajewie (1945-1956).
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie, bądź biernie uczestniczyli w tych wydarzeniach.
Dziękujemy również władzom samorządowym Miasta Grajewa, które wsparły finansowo organizację rekonstrukcji oraz Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego, który wsparł organizację konferencji.

GALERIA