07-11.11.2014 r. – 96. rocznica odzyskania niepodległości

Właśnie minęła 96 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W obchodach tak ważnego dla wszystkich Polaków święta nie mogło oczywiście zabraknąć grajewskiej GRH 9 PSK.

7 XI 2014 r. po raz kolejny, korzystając z zaproszenia Wójta Czesława Ołdakowskiego, uczestniczyliśmy w obchodach tego święta w Wąsoszu. Uczestnicy uroczystości zebrali się przed Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Wąsoszu, aby następnie, przy dźwiękach orkiestry dętej OSP w Wąsoszu przemaszerować ul. 11-listopada, przed budynek Urzędu Gminy. Tam odbyła się krótka część oficjalna, w której referat historyczny wygłosił Tomasz Dudziński, dyrektor Grajewskiej Izby Historycznej a zarazem dowódca GRH 9 PSK.

Następnie delegacje Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK z Grajewa, młodzieży z Gimnazjum w Wąsoszu oraz władz samorządowych udały się na cmentarz parafialny w celu złożenia kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Państwa Polskiego. Równocześnie na wąsoskim rynku rozpoczął się VII Bieg Niepodległości z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych. Ponadto GRH 9 PSK z Grajewa, zaprezentowała dioramę przedstawiającą umundurowanie i wyposażenie żołnierzy z okresu września 1939 roku. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Młodzież gromadząca się wokół dioramy zadawała wiele pytań. Najwięcej pytań dotyczyło broni oraz pojazdów wojskowych. Starsi mieszkańcy Wąsosza interesowali się głównie historią 9 Pułku Strzelców Konnych oraz jego losami po klęsce wrześniowej.

GALERIA FOTO WĄSOSZ


11 XI 2014 r.
to udział członków Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK i GRH 9 PSK w uroczystościach zorganizowanych w Grajewie. Uroczystości patriotyczne rozpoczęto tradycyjnie – przemarszem pocztów sztandarowych, orkiestry OSP oraz delegacji instytucji i zakładów pracy spod MDK do kościoła Trójcy Przenajświętszej. Tam odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny, którą celebrował ksiądz proboszcz dr Czesław Oleksy. Po mszy uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod Krzyżem Solidarności i Pomnikiem Niepodległości. Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem jej uczestnicy udali się ponownie pod MDK, gdzie rozwiązano ten patriotyczny pochód. W ramach tegorocznych obchodów GRH 9 PSK wystawiła poczet sztandarowy, wartę pod Pomnikiem Niepodległości oraz delegację, która wspólnie z byłym żołnierzem 9 PSK AK – Panem Franciszkiem Dubą oraz prezesem Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK – Antonim Dudzińskim, złożyła pod pomnikiem wiązankę kwiatów. Po obchodach 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w centrum miasta, przeszliśmy do Parku Wolności. Wzięliśmy tam udział w posadzeniu, ofiarowanego przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Dąb Wolności. Wkopania drzewka dokonali Bronisław Chełmiński – działacz podziemnej Solidarności oraz Tomasz Dudziński – dyrektor Grajewskiej Izby Historycznej.

GALERIA FOTO UROCZYSTOŚCI

GALERIA FOTO DĄB