27.09.2014 r. – „Obrona Warszawy 1939” z udziałem GRH 9 PSK

W sobotę 27 września 2014r., Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa, korzystając z zaproszenia Stowarzyszenia Historycznego Cytadela, wzięła udział w rekonstrukcji walk obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku. Inscenizacja odbyła się w 75 rocznicę walk, jakie odbyły się na przedmieściach ówczesnej Warszawy – w rejonie Fortu Blizne. Walki o Fort Blizne był jednym z ostatnich akcentów bohaterskiej obrony stolicy.

Niemcom nie chodziło o zdobycie fortu. Ich głównym celem był znajdujący się opodal „Ośrodek oporu Babice”, którego zadaniem była obrona Radiotelegrafu Transatlantyckiego – jednego z największych w ówczesnej Europie. Był to kompleks nadawczy o całkowitej długości 4 km (usytuowany pomiędzy wsiami: Babice Stare i Wawrzyszewem) zawierał 10 stalowych masztów antenowych ustawionych w jednakowych odstępach. Na masztach rozpięte były anteny, które umożliwiały wysyłanie sygnały na niemalże cały świat. Każdy z masztów miał ponad 126 metrów wysokości. Dla Niemców był to łakomy kąsek. W rejonie Babic w walkach wrześniowych poległo bohaterską śmiercią ponad 1000 polskich żołnierzy. Większość z nich to żołnierze Batalionu Stołecznego, III batalionu 26 Pułku Piechoty oraz Lotniczego Oddziału Szturmowego. GRH 9 PSK odtwarzała obsługę ckm wz.30 oraz rkm wz.28. Sekcja niemiecka grupy pozorowała atak batalionu piechoty. Podczas inscenizacji można było obejrzeć zajęcie pozycji i umocnienie jej przez III batalion 26 Pułku Piechoty, przybycie żołnierzy Batalionu Stołecznego, patrol na przedpolu oraz atak na Fort Blizne i wycofanie na pozycje wyjściowe.

Rekonstrukcja była punktem kulminacyjnym imprezy zorganizowanej na poligonie Wojskowej Akademii Technicznej. Organizatorem tej imprezy byli Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie oraz Stowarzyszenie Historyczne Cytadela. Wydarzenie to pod tytułem „Warszawa 1939” , miało formę rajdu pieszego z elementami historycznej gry terenowej . Uczestnikami rajdu byli głównie młodzi ludzie – miłośnicy historii i wojskowości polskiej.

 

GALERIA