31.08.2014 r. – Rekonstrukcja w Nowogrodzie

Dokładnie 75 lat temu między 5 a 10 września Niemcy próbowali sforsować rzekę Narew pod Nowogrodem. Nowogrodu broniły oddziały 33 pułku piechoty z 18 dywizji piechoty wchodzącej w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. W czasie bitwy miasto zostało zniszczone w ponad 90 proc. Zaledwie 800-osobowa garstka polskich żołnierzy wspierana przez ludność cywilną z miasta i okolic dzielnie walczyła z kilkunastotysięczną dywizją niemiecką, która poniosła olbrzymie straty. Choć ostatecznie po sześciu dniach bitwa została przegrana, obrona Nowogrodu przeszła do historii jako kolejny przykład bohaterskiej walki Polaków w obronie swojej Ojczyzny.

Lokalna społeczność czci pamięć swoich bohaterów, oddając corocznie hołd wrześniowym obrońcom. O dzielnych obrońcach pamiętają również rekonstruktorzy odtwarzający wojsko z tamtego okresu. 31 sierpnia 2014 roku, już po raz dziewiąty przeprowadzili inscenizację walk jakie odbyły się we wrześniu 1939 roku. Na zaproszenie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Narew” , również GRH 9 PSK uczestniczyła w tym pokazie. Teatrem walk był przyczółek mostowy w miejscowości Nowogród. Grupy rekonstrukcyjne odtwarzające Wojsko Polskie i Wermacht przedstawiły epizod związany ze zdobywaniem i odbiciem ciężkiego schronu bojowego. Niezapomnianą atmosferę tamtych dni pogłębia fakt, że w/w działania rekonstruktorów odbywają się wewnątrz i na zewnątrz schronu, który pamięta tamte dni. Widowisko, pomimo ulewy w początkowych minutach spektaklu, oglądało około tysiąca widzów. Wśród licznie zgromadzonej publiczności było bardzo dużo młodzieży i dzieci. Dla tych ostatnich szczególnie dużą frajdą było obejrzenie pokazów kawaleryjskich jakie odbyły się tuż po inscenizacji.
Uczestnicy rekonstrukcji, czyli GRH Narew, SRH „Batalion Tomaszów”, GRH 44 pp oraz GRH 9 PSK, po wspólnych zajęciach, przyrzekli sobie, że spotkają się za rok.

 

FOTORELACJA