6.04.2013 – 150. rocznica potyczki w folwarku Białaszewo

W bieżącym roku przypada 150 rocznica wybuchu jednego z XIX-wiecznych, polskich zrywów niepodległościowych – powstania styczniowego. Tego typu rocznica jest dobrym momentem, by przypomnieć o wydarzeniach powstania na terenie nam najbliższym, a więc ówczesnego powiatu szczuczyńskiego. Na szczególna uwagę zasługuje niewątpliwie jedna z pierwszych na tym terenie potyczek oddziałów powstańczych – potyczka partii Konstantego Ramotowskiego „Wawra” z Rosjanami w folwarku Białaszewo – 31 III 1863 r. W związku z powyższym Grajewska Izba Historyczna przy współpracy z Towarzystwem PRzyjaciół 9 PSK zorganizowała spotkanie okolicznościowe upamiętniające 150. rocznicę potyczki z okresu powstania styczniowego partii powstańczej “Wawra” z Rosjanami w folwarku Białaszewo – 31 III 1863 r. które odbyło się w Grajewie i Białaszewie dnia 6 kwietnia 2013 r.

Grajewo – siedziba GIH

W Grajewskiej Izbie Historycznej miała miejsce pierwsza część obchodów rocznicowych. Zebrani mieli możliwość wysłuchania 2 referatów:
– “Powstanie styczniowe na terenie powiatu szczuczyńskiego” wygłoszony przez dyrektora Grajewskiej Izby Historycznej w Grajewie pana Tomasza Dudzińskiego oraz
– “Potyczka w folwarku Białaszewo – 31 III 1863 r.” wygłoszony przez pana Jarosława Marczaka.

Białaszewo – Pomnik na terenie folwarku

W programie odbyło się odczytanie Manifestu Powstania Styczniowego. Prezentacja umundurowania i oporządzenia powstańczego w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjne z Krypna. Następnie zebrani przeszli pod pomnik, upamiętniający potyczkę z 1863r. gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Wszystkim członkom i sympatykom Towarzystwa przypominamy, że w uroczystości odsłonięcia pomnika w 1933 r. aktywny udział brał 9 Pułk Strzelców Konnych, czego dowodem jest m.in. zapis zachowany w rozkazach dziennych pułku.