19-21.08.2011 – Grudziądz gościł 9 PSK

W dniach 19-21 VIII 2011 r. delegacja Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK brała udział w XXIII Zjeździe Kawalerzystów II RP w Grudziądzu. To właśnie Grudziądz w okresie międzywojennym był głównym ośrodkiem szkolenia polskich kawalerzystów, a Centrum Wyszkolenia Kawalerii dało absolwentów, którzy pełnili także służbę w szeregach 9 PSK. Na tegoroczny zjazd przybyło ośmiu przedwojennych absolwentów, mieszkających w Polsce, Anglii i USA.

Najstarszym z przybyłych był 97-letni rtm. Tadeusz Bączkowski z Londynu /19 Pułk Ułanów Wołyńskich/.
Nasza delegacja brała udział we wszystkich uroczystościach zjazdowych. M.in. złożyliśmy kwiaty przed obeliskiem ostatniego komendanta CWKaw. gen. dyw. Tadeusza Bora-Komorowskiego, pełniliśmy wartę honorową przy obelisku gen. bryg. Zygmunta Podhorskiego, który znajduje się na terenie byłych koszar im. ks. Józefa Poniatowskiego /obecnie 8 Grudziądzki Batalion Walki Elektronicznej/. Zwiedzanie izby pamięci, w której znajduje się m.in. proporczyk i odznaka 9 PSK, historycznych koszar i budynków stajennych przenosiło nas myślami wstecz, kiedy to właśnie tu „przychodzili chłopcy a wychodzili mężczyźni”. W sobotni wieczór w teatrze odbył się „Koncert z kawaleryjską fantazją” oraz promocja monety „Ułan II Rzeczypospolitej” z serii NBP – oczywiście również z naszym udziałem w mundurach w barwach 9 PSK.W niedzielę poczet sztandarowy 9 PSK uczestniczył w mszy świętej w Bazylice Kolegiackiej oraz złożeniu kwiatów przed pomnikiem Żołnierza Polskiego i marszałka Józefa Piłsudskiego. Całość dopełniła rekonstrukcja historyczna na grudziądzkich błoniach ph. „Potyczki wrześniowe 1939 r.”
W tym miejscu pragnę podziękować naszym sponsorom, to dzięki nim mogliśmy brać udział w tak doniosłych uroczystościach oraz kultywować tradycję naszego pułku na najwyższym poziomie. Wierzymy, że godnie prezentowaliśmy barwy 9 PSK oraz miasto jego stacjonowania w okresie II RP – czyli Grajewo.

 

Z kawaleryjskim pozdrowieniem
Janusz Bagiński