14.05.2011 – NOC MUZEÓW

W dniu 14 maja 2011 r, po raz pierwszy w Grajewie zagościła ogólnoeuropejska akcja „Noc Muzeów”. Jej organizatorami była Grajewska Izba Historyczna i Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 PSK w Grajewie. W bieżącym roku ta niezwykła noc odbywała sie pod hasłem „Przyjdź i dotknij historii”, a organizatorzy przygotowali szereg atrakcji dla starszych i młodszych mieszkańców Grajewa. W ramach nocy odbyła się m.in. promocja 7 tomu „Wspomnień grajewian”,

istniała możliwość zwiedzenia obozu historycznego GRH 9 PSK, jak także przymierzenia żołnierskiego munduru. Wśród najmłodszych największym zainteresowaniem cieszyła się kolecja starych motorów, możliwość przejażdżki historycznym motorem lub pojazdem oraz wystawa „Militaria XX w.”. Starsi z zainteresowaniem oglądali ekspozycje stałe GIH , jak również przygotowana na tę okazję wystawę pt. „Pikilehauby Cesartswa Niemieckiego”. Czas spędzony na terenie GIH umilała muzyka, a „zgłodniali” mogli posilić się żołnierską grochówką. Zainteresowaniem cieszyła się też akcja „Uwolnij pamięć” w wyniku której zbiory GIH powiększyły sie o kilka ciekawych eksponatów i kilkanaście zdjęć z przeszłości Grajewa. Po zakończeniu części plenerowej zainteresowani obejrzeli film „Partyzancki Krzyż”. W pierwszej na terenie Grajewa „Nocy Muzeów’ wzięło udział ok. 500 osób, co uważamy za nasz sukces, a więc do zobaczenia za rok.

 

Grajewska Izba Historyczna pragnie serdecznie podziękować:
– wszystkim osobom zaangażowanym w organizację „Nocy Muzeów”,
– wszystkim ofiarodawcom za eksponaty przekazane do zbiorów GIH,
– mieszkańcom Grajewa za tak liczne przybycie,

Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują na tę okazję także specjalne atrakcj. Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997 r. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w poznańskim Muzeum Narodowym. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy.